Na úvodní stránku

Vitae sanctorum 1696


 


 


     

     

ítám vás na stránkách, které budou budovat a vytvářet v rámci studia starší české literatury studenti mého semináře. Výsledek, který tane kdesi v nedohlednu, bude soubor kratších i delších, zajímavějších i méně zajímavých, literárně hodnotných i mizerných textů barokních legendiček, které budeme doplňovat o řadu podstatných a důležitých informací. Abyste i vy, všichni ostatní, ať už náhodní návštěvníci, či cílevědomě hledající studenti, mohli sledovat průběh vzniku, nastíním vám zadání, pravidla, za jakých se zde budou legendy průběžně objevovat. Na průběžnost kladu důraz: texty sem budu umisťovat postupně, v tom pořadí, v jakém mi je studenti budou odevzdávat, nebude to tedy chronologicky. Funkční odkazy budou tmavě červené, napravo na této stránce budu uvádět aktuálně zařazené texty.

Studenti dostávají jako seminární práci zhruba 6-7 stránek ze souboru legend Vitae sanctorum, vydaného roku 1696 v Praze v univerzitní tiskárně pod dohledem faktora Vojtěcha Jiřího Koniáše, otce známého Antonína Koniáše.
Předloha pochází z exempláře knihovny Národního muzea v Praze sign. 38 B 14, k těmto účelům ochotně zapůjčeného; srdečné díky patří paní dr. Martě Vaculínové. Z tohoto tisku byly pořízeny fotografie, sloužící jako pramen studentům.

Studenti vytvoří jakési heslo, které bude sestávat z těchto částí:

1) Transkribovaný text legend podle edičních pravidel.
2) Věcné, jazykové a lexikální komentáře.
3) Stručné informativní heslo o světci či svátku, které bude obsahovat:

-  Známá historická fakta o světci, informace o případných variantách legend.
- Informace o kultu v Čechách (byl-li)
- Ikonografii světce, v ideálním případě i s obrázkem
- Patronace světce

4) Seznam použité literatury

Nuže, popřejme si úspěch.